Alaska

USA
Położenie

      Alaska jest największym stanem USA (stan zajmuje powierzchnię 1 481 347 km2). Stan położony jest w północno-wschodniej części Ameryki Północnej. Od wschodu graniczy z Kanadą, od zachodu (przez Cieśninę Beringa) z Rosją – nie ma, więc bezpośredniego połączenia lądowego ze Stanami Zjednoczonymi. Alaska to stan o najmniejszej gęstości zaludnienia (42 os/km2), a liczba jej populacji wynosi ok. 620 tys. mieszkańców. Na Alasce znajdują się bogate złoża ropy naftowej (jedne z największych na świecie), gazu ziemnego czy złota.

Historia

      Rdzenni mieszkańcy (Indianie i Eskimosi) nadali tym terenom nazwę Alayeska – "wielka ziemia". Alaska odkryta została przez hiszpańskich żeglarzy w 1640 roku. Sto lat później dotarły tutaj okręty rosyjskie, a w 1784 r. handlarze futer założyli na tych ziemiach kolonię. W rękach administracji rosyjskiej przebywała Alaska od 1799 r. aż do 1867 r., kiedy to została sprzedana Stanom Zjednoczonym Ameryki za ponad 7 mln dolarów (cena, jak na ówczesne czasy – niezbyt wygórowana). W 1896 r., nad jedną z tutejszych rzek, Klondike, odkryto złoto. Na Alaskę zaczęli przybywać poszukiwacze tego cennego kruszcu i tak rozpoczęła się, trwająca do początków XX w., słynna gorączka złota.

Przyroda

      Jednym z największych atutów Alaski jest bez wątpienia dzika przyroda: świerkowe lasy, lodowce, wulkany, niedźwiedzie grizzly, łosie. Najlepszym sposobem na poznanie uroków alaskiej przyrody jest wizyta w jednym z parków narodowych.
      Za jeden z najpiękniejszych uważa się Park Narodowy Denali (utworzony w 1917 r. na terenach wokół szczytu McKinley). Zapierające dech w piersiach górskie panoramy oraz dzikie zwierzęta podziwiać można zarówno podczas spacerów, jak i wycieczek autokarowych. Na terenie parku można także pojeździć na nartach lub snowboardzie.
      Na półwyspie Kenai (południowa część Alaski) znajduje się Park Narodowy Fiordów. Turyści przybywają tutaj, aby podziwiać niezwykły krajobraz stanu: lodowce i fiordy, wodospady oraz niezwykłą faunę, m.in. foki, orki, wieloryby. Niezapomnianych wrażeń dostarczy rejs stakiem wzdłuż wybrzeża. Można także wybrać się na górską wycieczkę, spacerując po świerkowych lasach lub popływać kajakiem wśród fiordów.
Pokaż cały opis

      Lodowce Alaskapodziwiać można również w Parku Narodowym Glacier Bay, położonym w południowo-wschodniej części stanu (w 1979 r. park został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO).

Rozrywka i atrakcje

      Największe miasto to Anchorage (mieszka tu ok. 40% wszystkich mieszkańców Alaski). Miasto położone w południowej części Alaski, u podnóża najwyższego szczytu Ameryki Północnej: McKinley (6194 m n.p.m.). Amatorów sportów zimowych z pewnością ucieszy fakt, że w Anchorage znajdują się jedne z najlepiej przygotowanych tras biegowych na świecie (ponad 170 km).
      Stolicą stanu jest miasto Juneau. Położone jest na górzystej wyspie. Miasto uważa się za największe powierzchniowo (8 430km2) miasto USA. Miłośnicy muzycznych wrażeń powinni odwiedzić miasto w kwietniu – co roku odbywa się tutaj słynny Alaska Folk Festival (od 1975 r.). To świetna okazja, żeby poznać kulturę, tradycję i historię tego zakątka świata.
      Wizyta na Alasce to niepowtarzalna możliwość uczestnictwa w jednych z najbardziej prestiżowych wyścigów psich zaprzęgów: Iditarod Trail Sled Dog Race (zawody rozgrywane od 1973 r.).
      Obowiązkowy punkt programu to wizyta w Fairbanks, które słynie z niezwykłego zjawiska atmosferycznego, jakim są zorze polarne. Turyści z całego świata ściągają tutaj, aby podziwiać to spektakularne widowisko. Stąd niedaleko już do Chena Hot Springs (ok. 80 km), gdzie znajdują się naturalne gorące źródła – korzystając z kąpieli, podziwiać można zorzę polarną: magiczny relaks!
      Niezwykłą propozycją jest wycieczka szlakiem Chilkoot Trail – trasa śladami poszukiwaczy złota w Klondike (ok. 50 km długości).
      Ciekawym sposobem na poznanie Alaski jest podróż samolotem. W miejscowości Talkeetna znajduje się baza lotów wycieczkowych wokół góry McKinley.

Transport

      Na Alaskę najlepiej dostać się drogą powietrzną lub morską. W Anchorage znajduje się największy port lotniczy (główna baza przyjeżdżających na Alaskę turystów) oraz największy port morski Alaski. Mniejsze lotniska znajdują się także w miastach Juena, Fairbanks, Cordova. Przez Alaskę przebiega, licząca 2237 km, autostrada Alaska Highway.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Floryda Floryda Położenie       Stan Floryda położony jest na półwyspie Floryda (południowo-wschodnia część Stanów Zjednoczonych ). Graniczy od północy z Alabamą i Georgią . Półwysep od wschodu obmywają wody Oceanu... Georgia Georgia Położenie       Stan znajduje się w południowo-wschodniej części USA i zajmuje powierzchnię 150 132 km2. Od południa graniczy z Florydą , od wschodu z Oceanem Atlantyckim , od zachodu z Alabamą , a od... Hawaje Hawaje Magiczne wakacyjne wyspy , wprost stworzone dla spragnionych prawdziwego wypoczynku turystów – błękit oceanu, słoneczna pogoda , malownicze plaże , uśmiechnięci mieszkańcy… Aloha! Witajcie na Hawajach ! Położenie... Illinois Illinois Położenie        Stan Illinois położony jest na środkowym wschodzie Stanów Zjednoczonych Ameryki i zajmuje powierzchnię 143 968 km2. Sąsiaduje od północy z Jeziorem Michigan i stanem Wisconsin , od wschodu... Kalifornia Kalifornia Położenie       Stan Kalifornia położony jest na zachodnim wybrzeżu USA , nad Oceanem Spokojnym . Od południa graniczy z Meksykiem , od północy ze stanem Oregon , a od wschodu z Newadą i Arizoną .... Kolorado Kolorado Położenie        Stan Kolorado położony jest w środkowo - zachodniej części USA . Od zachodu graniczy ze stanem Utah , od wschodu z Kansas , od południa z Oklahomą , a od północy z Nebraską . Kolorado to... Luizjana Luizjana Położenie        Stan Luizjana (Louisiana) położony jest południowo - wschodniej części Stanów Zjednoczonych Ameryki , nad Zatoką Meksykańską . Od zachodu graniczy ze stanem Teksas , od wschodu ze stanem... Maryland Maryland Położenie       Stan Maryland położony jest na wschodnim wybrzeżu USA . Od północy graniczy z Pensylwanią , od wschodu z Delaware , od południa z Wirginią i Wirginią Zachodnią . Stan zajmuje powierzchnię... Massachusetts Massachusetts Położenie       Stan Massachusetts położony jest na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego , w północno - wschodniej część USA . Od południa graniczy ze stanem Connecticut i Rhode Island , na zachodzie ze stanem... Nevada Nevada Położenie        Stan Nevada położony jest w zachodniej części USA , na wschód od gór Sierra Nevada (z języka hiszpańskiego – "nevada" oznacza "śnieżny"). Od zachodu Nevada graniczy ze stanem Kalifornia , od... Stan Nowy Jork Stan Nowy Jork Położenie        Stan Nowy Jork (State of New York) położony jest w północno - wschodniej części USA . Stan od północy graniczy z Kanadą i stanem Vermont , od zachodu z jeziorami Erie i Ontario, od wschodu... Stan Waszyngton Stan Waszyngton Położenie        Stan Waszyngton (Washington State) położony jest w północno - zachodniej części USA , na wybrzeżu Oceanu Spokojnego . Zajmuje powierzchnię 184 824 km2 i jest zamieszkiwany jest przez prawie 6... Tennessee Tennessee Położenie       Stan położony jest w środkowo - wschodniej części USA . Od południa graniczy z Georgią , Alabamą , Missisipi , na zachodzie z Arkansas i Missouri , na wschodzie z Karoliną Północną , a na... Utah Utah
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl