Crikvenica
Chorwacja » Kvarner Crikvenica - perła chorwackiej riwiery

Crikvenica to niewielkie miasteczko, położone na chorwackim wybrzeżu około 35 km od Rijeki. Jest jednym z najstarszych kurortów w basenie Morza Śródziemnego i zapewnia turystom ponad 2500 słonecznych godzin w ciągu roku. Wraz z pobliską miejscowością Selce stanowi ważny punkt na turystycznej mapie Chorwacji.

Historia

Historia miasta sięga Cesarstwa Rzymskiego. Znajdował się tu wówczas warowny, wojskowy obóz, który z biegiem czasu - po przybyciu Chorwatów - przekształcił się w osadę o nazwie Kotor. Osada na początku XV wieku została rozbudowana przez księcia Mikołaja IV Frankopana. Ufundowano wówczas, przy ujściu rzeki Dubračine kościół (w języku chorwackim crikva) Paulinów - Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, od którego wywodzi się obecna nazwa miasta.
W 1760 roku Crikvenica stała się centrum administracyjnym dla całego obszaru Vinodol. Rozkwit miasta nastąpił jednak dopiero w XIX wieku, gdy Crikvenica stała się jednym z pierwszych kurortów, do którego tłumnie ściągali kuracjusze z Cesarstwa Austro-Węgier. Renoma doskonałej miejscowości wypoczynkowej przetrwała do dnia dzisiejszego - Crikvenica, po rozbudowie infrastruktury turystycznej stała się jednym z najważniejszych ośrodków wybrzeża Kvarner i całego północnego wybrzeża Chorwacji.

Atrakcje

Miasto stanowi część tzw. Riwiery Rijeki i Crikvenicy, pełnego atrakcji pasa nadmorskich miejscowości (Crikvenica, Selce, Novi Vinodolski i Senj), wartych potraktowania jako jedna, niezwykle atrakcyjna turystycznie całość.
W samej Crikvenicy zwiedzanie warto zacząć od miejsca, któremu miasto zawdzięcza swoją nazwę. Klasztor zakonu Paulinów, wraz z przylegającym do niego kościołem Błogosławionej Dziewicy Marii, został zbudowany w XV wieku. Szczególnie warta uwagi jest średniowieczna bryła budowli. Jej wnętrze zostało przebudowane - obecnie znajduje się tam hotel.
Aby lepiej poznać lokalną historię i tradycję, trzeba koniecznie odwiedzić Kotor. To najstarsza dzielnica Crikvenicy, pierwotnie samodzielna osada, która dała początek współczesnemu miastu. Wielu wrażeń dostarczają umieszczone w Kotorze stanowiska archeologiczne, jak również pozostałości średniowiecznych zabudowań. Można tam również zwiedzić ślady obwarowań miejskich oraz ruiny średniowiecznego kościoła.
Na miejscu można również skorzystać z licznych wycieczek - m. in. do Doliny Vinodolskiej, oraz wybrać się w rejs wzdłuż riwiery - wybrzeże widziane od strony morza prezentuje się bowiem niezwykle malowniczo.
Dzięki wycieczce do pobliskiego miasteczka Novi Vinodolski, można poznać historyczną przeszłość regionu. Miasteczko to przed wiekami było...
Dodaj opinię o miejscowości: Crikvenica
Położenie
autem
z lotniska
komunikacja
drogi
Rozrywka
kluby
życie nocne
gastronomia
możliwość sport
dla dzieci
dla dorosłych
promenada
Pozostałe
służba zdrowia
sklepy galerie
bankomaty
zabytki
atrakcje
czystość
bezpieczeństwo
plaża
Ogólne wrażenie
Ogólne wrażenie
Inne
Czy polecił(a)byś tą miejscowość
Komu polecił(a)byś tą miejscowość *


Czy stan na miejscu odpowiada opisowi
Rodzaj wyjazdu
Wiek
Płeć
Termin wyjazdu
Zalety (pole niewymagane)
Wady (pole niewymagane)
Imię 1 *
Nazwisko 1 *
E-mail 1,2 *
Potwierdź e-mail 1,2 *
Miejsce zamieszkania *
. *
* - pole obowiązkowe
1. Imię zostanie podane przy Państwa opinii. Nazwisko i e-mail nie będą opublikowane.
2. W przypadku podania błędnego adresu e-mail, właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy e-mail z kodem rabatowym nie dotrze do adresata.
wyślij
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl