Marina
Chorwacja » Dalmacja Marina to niewielka chorwacka miejscowość nadmorska położona w pobliżu dwóch niezwykle ciekawych miast - Trogiru i Splitu. Marina leży nad zatoką o tej samej nazwie i posiada ok. 1000 stałych mieszkańców. W okolicy przebiega Magistrala Adriatycka (Jadranska Magistrala).
W pejzażu Mariny dominuje stara baszta, dawne letnisko trogirskich biskupów z XV w., będąca symbolem miejscowości i jej największym zabytkiem.
Mieszkańcy Mariny to potomkowie żeglarzy i rybaków, których głównym zajęciem jest obsługa ruchu turystycznego. A turyści przybywają tu nie tylko ze względu na zabytki, ale również dla wspaniałych warunków do uprawiania żeglarstwa i nurkowania. Miejscowi, poza turystyką, pracują także w rolnictwie - głównie przy uprawie oliwek.
Do Mariny najlepiej przyjechać własnym samochodem lub przylecieć samolotem do niedalekiego Splitu.

Historia

Marina, pod nazwą Bosiljina, wspomniana została już w roku 1070. Była wówczas jednym z centrów starochorwackiej kasztelani Drid (jej stolicą był gród Drid, którego ruiny znajdują się na niedalekim wzgórzu o tej samej nazwie). W okolicach Mariny znajduje się ciekawa zarówno pod względem speleologicznym, jak i historycznym, Grota św. Jakova, która służyła ludziom jako schronienie jeszcze w czasach przedhistorycznych. Liczne napisy na ścianach świadczą o tym, że pełniła też rolę kaplicy. O bogatej historii Mariny świadczy także to, że są tam aż trzy kościoły: św. Jakova, św. Jana i św. Mariny, który obecnie pełni rolę miejsca przeznaczonego na wydarzenia kulturalne.
Tereny, na których znajduje się miejscowość w dawnych wiekach zamieszkiwane były przez Ilirów, Greków i Rzymian. Od VII w. notuje się obecność Słowian.
Przez wiele wieków swego istnienia Marina dzieliła losy Trogiru i korzystała z protekcji tamtejszych biskupów. Ziemie te w bliższych nam czasach znajdowały pod politycznymi wpływami lub rządami Wenecji, Węgier, Francji i Austrii.

Atrakcje turystyczne

W okolicy Mariny znajdują się dwa godne zobaczenia miasta - Trogir i Split. Chluba obu tych miast to ich średniowieczna zabudowa. W Trogirze najważniejszymi zabytkami są Pałac Stafileo, katedra św. Wawrzyńca, Pałac Čipiko i Brama Lądowa. Trogirska starówka jako całość została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obiekt z tej listy znajdziemy również w Splicie, a jest nim pałac Dioklecjana z III-IV w. n.e. założony na planie rzymskiego obozu wojskowego (ok. 150 na 190 m) z murami i wieżami. To oczywiście tylko część atrakcji obu tych miast.
Ponadto między Trogirem a Splitem, nad Zalewem...
Dodaj opinię o miejscowości: Marina
Położenie
autem
z lotniska
komunikacja
drogi
Rozrywka
kluby
życie nocne
gastronomia
możliwość sport
dla dzieci
dla dorosłych
promenada
Pozostałe
służba zdrowia
sklepy galerie
bankomaty
zabytki
atrakcje
czystość
bezpieczeństwo
plaża
Ogólne wrażenie
Ogólne wrażenie
Inne
Czy polecił(a)byś tą miejscowość
Komu polecił(a)byś tą miejscowość *


Czy stan na miejscu odpowiada opisowi
Rodzaj wyjazdu
Wiek
Płeć
Termin wyjazdu
Zalety (pole niewymagane)
Wady (pole niewymagane)
Imię 1 *
Nazwisko 1 *
E-mail 1,2 *
Potwierdź e-mail 1,2 *
Miejsce zamieszkania *
. *
* - pole obowiązkowe
1. Imię zostanie podane przy Państwa opinii. Nazwisko i e-mail nie będą opublikowane.
2. W przypadku podania błędnego adresu e-mail, właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy e-mail z kodem rabatowym nie dotrze do adresata.
wyślij
© 2010 - 2022 Lasty.com.pl