Mandre
Chorwacja » Dalmacja Miejscowość Mandre znajduje się w centrum zachodniego wybrzeża wyspy Pag, leżącej w północnej Dalmacji. Cały kompleks turystyczny - port i osiedle domków - otoczone jest gęstym lasem sosnowym. Stali mieszkańcy pracują głównie. Wyspa Pag znana jest z piaszczystych i żwirowych plaż, zatem Mandre można polecić przede wszystkim rodzinom z dziećmi. Novalja, najbliższe większe osiedle turystyczne, oddalone jest o 10 km i posiada wszystkie atrakcje właściwe dla rozwiniętego kurortu nadmorskiego: tereny sportowe i bogaty program kulturalno-rozrywkowy.

Powierzchnię Pagu tworzą rozległe pola białych kamieni, które przypominają pejzaż księżycowy. Duża część wyspy jest jałowa i skalista. Do takiego ukształtowania terenu przyczyniły się wiejące tam silny, suchy wiatr bora. Na kamienistych polach występuje drobna roślinność. Na terenach tych prowadzi się wypas owiec (ok. 40 000 sztuk). Mieszkańcy Pagu zajmują się głównie obsługą ruchu turystycznego i rolnictwem. Wyspę Pag łączy z lądem most.

Historia

Wyspa Pag była zasiedlona już w czasach neolitu, o czym świadczą znalezione na wyspie rysunki naskalne. Z epoki brązu i żelaza pochodzą ślady osad oraz kopce grobowe, które znaleźć można w wielu miejscach na Pagu. Miejscem, gdzie kumulują się pozostałości z epoki brązu, żelaza, z czasów rzymskich i słowiańskich jest Sv. Vid-Dolac. Odkryto tam bardzo starą nekropolię, znajdują się tam również szczątki rzymskiego pałacu i średniowiecznego kościoła. W epoce żelazna na wyspie żyło iliryjskie plemię Liburni.
Liczne są pozostałości ze starożytnych czasów rzymskich - przede wszystkim ruiny osad, willi i kościołów. Pag należy do najwcześniej zasiedlonych wysp Morza Adriatyckiego przez Chorwatów. Późniejsze średniowieczne i kolejne wieki na Pagu to przede wszystkim liczne spory graniczne z wyspą Rab oraz płynne wpływy polityczne - Wenecji i Zadaru. W owych czasach głównym surowcem eksportowym Pagu była sól. Niestety, podczas ekspansji tureckiej, wyspa wyludniła się. Przyczyniły się do tego również epidemie chorób. Także podczas około stuletniego panowania Austriaków i Węgrów, poziom życia na Pagu nie podniósł się. Pag był też areną licznych działań wojskowych podczas II wojny światowej. Dopiero po niej może cieszyć spokojem i rozwijać w pełni.

Atrakcje turystyczne

W pierwszej kolejności warto zobaczyć miasto Pag, a w nim przede wszystkim kościół Wniebowzięcia NMP, pałac książęcy i wieżę Skrivanat - jedyną pozostałość bo obwarowaniach miejskich. Inne ciekawe obiekty to kościół św. Jerzego, św. Franciszka, klasztor św. Małgorzaty i stare magazyny soli. Kilometr od miasta znajduje się stanowisko archeologiczne Stari grad z kościołem św. Marii i pozostałościami...
Dodaj opinię o miejscowości: Mandre
Położenie
autem
z lotniska
komunikacja
drogi
Rozrywka
kluby
życie nocne
gastronomia
możliwość sport
dla dzieci
dla dorosłych
promenada
Pozostałe
służba zdrowia
sklepy galerie
bankomaty
zabytki
atrakcje
czystość
bezpieczeństwo
plaża
Ogólne wrażenie
Ogólne wrażenie
Inne
Czy polecił(a)byś tą miejscowość
Komu polecił(a)byś tą miejscowość *


Czy stan na miejscu odpowiada opisowi
Rodzaj wyjazdu
Wiek
Płeć
Termin wyjazdu
Zalety (pole niewymagane)
Wady (pole niewymagane)
Imię 1 *
Nazwisko 1 *
E-mail 1,2 *
Potwierdź e-mail 1,2 *
Miejsce zamieszkania *
. *
* - pole obowiązkowe
1. Imię zostanie podane przy Państwa opinii. Nazwisko i e-mail nie będą opublikowane.
2. W przypadku podania błędnego adresu e-mail, właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy e-mail z kodem rabatowym nie dotrze do adresata.
wyślij
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl