Ugljan
Chorwacja » Dalmacja Ugljan jest jedną z najbardziej zaludnionych wysp na Morzu Adriatyckim. Jest wyspą średniej wielkości, wąską i długą. Znajduję się w obrębie archipelagu Skadar. Najbliżej sąsiadującą wyspą jest Paszman, od której oddziela ją wąska cieśnina Zdrelac. Szybkie połączenie komunikacyjne jest jednak umożliwione dzięki zbudowanym tam mostom. Północno-wschodnia wybrzeże jest lepiej zagospodarowane i łatwiej dostępne. To tam właśnie znajdują się wszystkie osiedla i porty.
Wyspa ta zamieszkana jest od okresu neolitu, jednak pierwsze pisemne wzmianki pojawiły się dopiero w XIVw. n.e. W niektórych częściach znajdują się ruiny twierdz illyrskich i ślady ery rzymskiej co jest dużą atrakcją turystyczną tej wyspy. Szczególnie XIX - wieczna wenecka twierdza Św. Michała i jej piękna panorama, która zachwyci wszystkich miłośników śródziemnomorskich widoków. Obecne osiedla zostały wybudowane w średniowieczu w stylu osad morskich. Domy pomalowane są na biało i mają czerwone dachy. Osady te od zawsze były związane z żeglarstwem i rybołówstwem. Część mieszkańców nadal zajmuję się tymi dziedzinami.
Przez wyspę przechodzi grzbiet krasowy, którego częścią jest najwyższy szczyt wyspy Szczah (286 m n.p.m.). Wyspa porośnięta jest drzewami piniowymi, figowcami i makią. Jednak wyspa Ugljan znana jest przede wszystkim ze swojej oliwy wyrabianej z dorodnych oliwek za pomocą receptury znanej od 2 tysięcy lat. Oliwa ta słynie ze swojej wysokiej jakości i niezwykłego aromatu. Również wina produkowane z tutejszych zbiorów zasmakują każdemu koneserowi niepowtarzalnym smaków.
Na wybrzeżu rzadko zdarzają się dni z ujemną temperaturą. W okresach letnich średnią temperatura to 24°C, a dziennie słońce świeci przez około 9 godzin. Rocznie godzin słonecznych to aż 2500! Czyste, piaszczyste plaże, piękne widoki oraz bajkowy podwodny świat. To idealne miejsce by zakosztować kąpieli lub nauczyć się nurkować.
Spokojna atmosfera, czas, który stanął w miejscu, zapierające dech w piersi śródziemnomorskie krajobrazy to wymarzone miejsce by odpocząć od zgiełku urbanizacji i poczuć powolny rytm życia codziennego szczęśliwych mieszkańców Ugljan.
Dodaj opinię o miejscowości: Ugljan
Położenie
autem
z lotniska
komunikacja
drogi
Rozrywka
kluby
życie nocne
gastronomia
możliwość sport
dla dzieci
dla dorosłych
promenada
Pozostałe
służba zdrowia
sklepy galerie
bankomaty
zabytki
atrakcje
czystość
bezpieczeństwo
plaża
Ogólne wrażenie
Ogólne wrażenie
Inne
Czy polecił(a)byś tą miejscowość
Komu polecił(a)byś tą miejscowość *


Czy stan na miejscu odpowiada opisowi
Rodzaj wyjazdu
Wiek
Płeć
Termin wyjazdu
Zalety (pole niewymagane)
Wady (pole niewymagane)
Imię 1 *
Nazwisko 1 *
E-mail 1,2 *
Potwierdź e-mail 1,2 *
Miejsce zamieszkania *
. *
* - pole obowiązkowe
1. Imię zostanie podane przy Państwa opinii. Nazwisko i e-mail nie będą opublikowane.
2. W przypadku podania błędnego adresu e-mail, właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy e-mail z kodem rabatowym nie dotrze do adresata.
wyślij
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl