Trogir
Chorwacja » Dalmacja Trogir to piękne, portowe miasteczko, położone w Chorwacji w regionie Środkowej Dalmacji, na wybrzeżu Adriatyku. Jego niezwykła historia i liczne, warte zobaczenia zabytki sprawiają, że nazywane jest miastem - muzeum. Niewątpliwym atutem Trogiru jest jego malownicze położenie - najstarsza, historyczna część miasta zajmuje niewielką wysepkę, strzegącą cieśniny pomiędzy wybrzeżem Dalmacji a wyspą Čiovo.

Historia

Historia Trogiru zaczęła się w III wieku p. n. e., gdy przybyli z wyspy Vis (która wówczas nazywała się Issa) greccy koloniści, założyli osadę o nazwie Tragurion, czyli Kozie Wzgórza. Osada z czasem przekształciła się w portowe miasto, które jednak nie odgrywało istotnej roli w regionie.
Rozkwit nastąpił dopiero w XII wieku. Czasy świetności miasta poprzedził jednak najazd Saracenów, którzy doszczętnie zburzyli Trogir. Odbudowane z gruzów miasto zaczęło się jednak szybko rozwijać, stając się od XIV wieku ważnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym Dalmacji. Stabilizacji sprzyjał długi okres, w którym miasto pozostawało pod panowaniem śródziemnomorskich mistrzów handlu i wojennego rzemiosła - Wenecjan. Upadek Republiki Weneckiej w 1797 r. spowodował, że Dalmacja, a wraz z nią Trogir, weszły - do 1918 roku - w skład Monarchii Habsburskiej.
Po zakończeniu pierwszej wojny światowej Dalmacja stała się częścią Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, znanego również pod nazwą Królestwa SHS, które w 1929 roku przekształciło się w Jugosławię. Od rozpadu Jugosławii w 1991 roku Trogir należy do Chorwacji.

Atrakcje

Przez ponad 2300 lat istnienia, Trogir stał się niesamowitym konglomeratem kultur i stylów architektonicznych. Wyjątkową atrakcją miasta - unikalną w skali całego świata, jest doskonale zachowana starówka, łącząca style romańskie i gotyckie. Zabytek ten został w 1997 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Aby podziwiać uroki starej części miasta, trzeba najpierw przejść przez umieszczoną w doskonale zachowanych murach miejskich, XVI-wieczną Bramę Lądową. Brama ta, ozdobiona niegdyś weneckim lwem św. Marka była symbolem panowania Wenecjan nad Trogirem. Obecnie patronuje jej bł. Jan z Trogiru.
Spacerując wąskimi uliczkami starego miasta nie sposób pominąć zamku Kamerlengo - weneckiej budowli, strzegącej niegdyś cieśniny pomiędzy Trogirem a wyspą Čiovo. Grube mury tej budowli dobitnie pokazują, jaką wagę przywiązywali Wenecjanie do obrony wybrzeża...
Dodaj opinię o miejscowości: Trogir
Położenie
autem
z lotniska
komunikacja
drogi
Rozrywka
kluby
życie nocne
gastronomia
możliwość sport
dla dzieci
dla dorosłych
promenada
Pozostałe
służba zdrowia
sklepy galerie
bankomaty
zabytki
atrakcje
czystość
bezpieczeństwo
plaża
Ogólne wrażenie
Ogólne wrażenie
Inne
Czy polecił(a)byś tą miejscowość
Komu polecił(a)byś tą miejscowość *


Czy stan na miejscu odpowiada opisowi
Rodzaj wyjazdu
Wiek
Płeć
Termin wyjazdu
Zalety (pole niewymagane)
Wady (pole niewymagane)
Imię 1 *
Nazwisko 1 *
E-mail 1,2 *
Potwierdź e-mail 1,2 *
Miejsce zamieszkania *
. *
* - pole obowiązkowe
1. Imię zostanie podane przy Państwa opinii. Nazwisko i e-mail nie będą opublikowane.
2. W przypadku podania błędnego adresu e-mail, właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy e-mail z kodem rabatowym nie dotrze do adresata.
wyślij
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl