Omiš
Chorwacja » Dalmacja Portowe miasto Omis, przez które przepływa rzeka Cetina, położone jest w historycznej, chorwackiej krainie o nazwie Dalmacja. Bliskość Adriatyku oraz roztaczających się dookoła gór Mosor dostarcza nie tylko zapierających dech w piersiach widoków, ale również mnóstwa różnorodnych form wypoczynku. Ciekawe usytuowanie miasta dało mu interesującą historię, której to początki sięgają już starożytności. Według wszelkich podań Omis wzięło swoją nazwę od rzymskiej osady Oneum. W średniowieczu, miasto otoczono murami, które stanowiły przeszkodę dla wrogów. Tych natomiast nie brakowało, a to za sprawą piractwa, które dla mieszkańców było głównym źródłem utrzymania. Łupem piratów z Omis padały głównie statki weneckie. Pirackie rozboje za rządów książąt Kacic należały do szczególnie niebezpiecznych. Kres niechlubnym praktykom przyniosły krucjaty w 1221 oraz 1228 roku. Dwieście lat później, dokładnie w 1444 roku miasto Omis przejęli Wenecjanie. XVIII i XIX wiek przebiegły już pod znakiem traktatów i porozumień między takimi europejskimi potęgami, jak Francja i Austria, dla których cała Chorwacja stanowiła ważny punkt strategiczny na mapie. „Piękne plaże”, „lazur morza”, „błękit nieba” „cudowne widoki”, „ciekawa kultura”, „cisza i spokój”, „aktywny wypoczynek”, „burzliwa historia”, to tylko niektóre skojarzenia, jakie przychodzą na myśl turystom na temat miasta Omis. Brzmi jak bajka? Zapraszamy więc w podróż po bajecznej krainie…

Architektura, zabytki

Piracka przeszłość odbiła się na architekturze miasta. Twierdze Mirabella (istniejąca również pod nazwą Peovica) i Fortica są tego najlepszym przykładem. Roztaczający się ze szczytu Mirabelli widok pozwala nacieszyć wzrok krajobrazem miasta. Z twierdzy Fortica można zobaczyć natomiast pobliskie wyspy: Brac, Hvar czy Solta. Równie ważnym miejscem dla koneserów sztuki jest niewątpliwie mieszczący się na rynku, XVII-wieczny kościół parafialny świętego Michała. Łącząca w sobie elementy gotyku, renesansu i baroku budowla ucierpiała podczas trzęsienia ziemi w 1667 roku, w Dubrovniku. Mieszkańcy miasta odbudowali kościół świętego Michała niespełna 100 lat później. Uwagę turystów przyciąga również XVI-wieczny kościół pod wezwaniem Świętego Ducha, który słynie z pięknej wieży zegarowej oraz stromych schodów prowadzących do dalszej części miasta. Do jednych z najstarszych zabytków zalicza się kościół świętego Piotra. Historia tej przedromańskiej budowli sięga roku 1074. Z bogatą przeszłością miasta można zaznajomić się bliżej w pełnym archeologicznych przedmiotów muzeum miejskim. Całą architekturę miasta charakteryzują wąskie przejścia i uliczki.

Lato, „Festiwal Klap Dalmatyńskich”

Dziedzictwo kulturowe miasta Omis jest niezwykle bogate. Atrakcji nie brakuje również...
Dodaj opinię o miejscowości: Omiš
Położenie
autem
z lotniska
komunikacja
drogi
Rozrywka
kluby
życie nocne
gastronomia
możliwość sport
dla dzieci
dla dorosłych
promenada
Pozostałe
służba zdrowia
sklepy galerie
bankomaty
zabytki
atrakcje
czystość
bezpieczeństwo
plaża
Ogólne wrażenie
Ogólne wrażenie
Inne
Czy polecił(a)byś tą miejscowość
Komu polecił(a)byś tą miejscowość *


Czy stan na miejscu odpowiada opisowi
Rodzaj wyjazdu
Wiek
Płeć
Termin wyjazdu
Zalety (pole niewymagane)
Wady (pole niewymagane)
Imię 1 *
Nazwisko 1 *
E-mail 1,2 *
Potwierdź e-mail 1,2 *
Miejsce zamieszkania *
. *
* - pole obowiązkowe
1. Imię zostanie podane przy Państwa opinii. Nazwisko i e-mail nie będą opublikowane.
2. W przypadku podania błędnego adresu e-mail, właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy e-mail z kodem rabatowym nie dotrze do adresata.
wyślij
© 2010 - 2020 Lasty.com.pl