Makarska
Chorwacja » Dalmacja U podnóży masywu górskiego Biokovo, nad samym wybrzeżem Morza Adriatyckiego znajduje się wakacyjna miejscowość Makarska. Od nazwy tego wypoczynkowego kurortu, położonego na środkowym wybrzeżu Adriatyku, utworzono nazwę, Riwiera Makarska, jednego z najpiękniejszych miejsc w Chorwacji. W skład ciągnącego się przez 60 km wybrzeża, wchodzi kilkanaście typowo turystycznych miejscowości, w których na spragnionych wypoczynku i dobrej zabawy turystów czekają liczne atrakcje i rozrywki. A wszystko to w otoczeniu przepięknych krajobrazów dalmatyńskiego wybrzeża.
Za pierwszą miejscowość Riwiery Makarskiej uważa się kurort Brela (ok. 15 km od Makarskiej). Dzięki swojej czystości tutejsza plaża zdobyła Błękitną Flagę. Ostatnia miejscowość, zaliczana do Riwiery Makarskiej, to Gradac (położony ok. 55 km południe od Makarskiej). Wzdłuż wybrzeża znajdują się inne słynne ośrodki turystyczne tej części Chorwacji, m.in. Baška Voda, Tučepi (ośrodek sportów wodnych), Podgora (słynne źródła wód pitnych i leczniczych), Drvenik (przystań promowa).

Historia

Nazwa miejscowości pochodzi od nazwy rzymskiej osady, Muccurum, zniszczonej w VI w. n.e. w czasie najazdów Gotów. W VII w. przybyły tutaj plemiona słowiańskie, które trudniły się piractwem i napadały na statki kupców weneckich. Pierwszy król Chorwacji, pomagając Bizancjum w wojnie z Bułgarią, otrzymał te tereny i włączył je do Chorwacji (X w.). W 1499 r. miejscowość została zdobyta przez Turków. W XVII w. panowanie przejęła Republika Wenecji, a po jej upadku władzę zdobyła Austria, w której rękach Makarska przebywała, aż do I wojny światowej.

Zabytki

Pobyt w Makarskiej warto rozpocząć od spaceru wśród urokliwych uliczek tej nadmorskiej miejscowości. Centrum miasta stanowi trg Andriji Kačica-Milošica. Nazwa tego tarasowego placu pochodzi od nazwiska XVIII-wiecznego franciszkanina i poety, którego pomnik wznosi się pośród kwiatowych klombów. Tuż obok barokowy kościół św. Marka z głównym ołtarzem weneckim z XVII w. oraz przepięknym ołtarzem bocznym wykonanym ze srebra (1818 r.). Niedaleko znajduje się kościół i klasztor Franciszkanów z XV w., odrestaurowany w barokowym stylu. Cennym dziełem sztuki flamandzkiej jest obraz Wniebowstąpienie (z 1760 r.), który znajduje się w ołtarzu głównym. Każdy, kto chce poznać historię miasta, powinien koniecznie odwiedzić Muzeum Miejskie, gdzie zobaczyć można ciekawe eksponaty etnograficzne, archeologiczne i historyczne związane z Makarską. Warto zapoznać się z ciekawą ekspozycją Muzeum Malakologicznym (wystawa muszli). Znajduje się tutaj bogata kolekcja muszli morskich z...
Dodaj opinię o miejscowości: Makarska
Położenie
autem
z lotniska
komunikacja
drogi
Rozrywka
kluby
życie nocne
gastronomia
możliwość sport
dla dzieci
dla dorosłych
promenada
Pozostałe
służba zdrowia
sklepy galerie
bankomaty
zabytki
atrakcje
czystość
bezpieczeństwo
plaża
Ogólne wrażenie
Ogólne wrażenie
Inne
Czy polecił(a)byś tą miejscowość
Komu polecił(a)byś tą miejscowość *


Czy stan na miejscu odpowiada opisowi
Rodzaj wyjazdu
Wiek
Płeć
Termin wyjazdu
Zalety (pole niewymagane)
Wady (pole niewymagane)
Imię 1 *
Nazwisko 1 *
E-mail 1,2 *
Potwierdź e-mail 1,2 *
Miejsce zamieszkania *
. *
* - pole obowiązkowe
1. Imię zostanie podane przy Państwa opinii. Nazwisko i e-mail nie będą opublikowane.
2. W przypadku podania błędnego adresu e-mail, właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy e-mail z kodem rabatowym nie dotrze do adresata.
wyślij
© 2010 - 2020 Lasty.com.pl