Vela Luka
Chorwacja » Dalmacja Vela Luka leży na samym wybrzeżu wyspy Korčula. Stanowi ona centrum przemysłu rybackiego całej wyspy, czemu sprzyja jej idealna lokalizacja nad otwartą zatoką, wpływającą do Morza Adriatyckiego. W Vela Luka nie ma dużo zabytków, jedynie w pobliżu miasteczka jest jaskinia Vela Szpilja, którego pochodzenie sięga aż neolitu. Oprócz tego warto zwiedzić znajdujący się tu Pałac Franulowicz-Pepak z muzeum miejskim, kościół pod wezwaniem św Iwana z XV wieku i resztki klasztoru benedyktynów.
Korčula to wyspa należąca do Chorwacji, która jest jedną z największych wysp dalmatyńskich. Jej powierzchnia wynosi 280km2. Korčula ciągnie się równolegle do wysepki Hvaru i do Półwyspu Pelješac, od którego dzieli ją dwu kilometrowa cieśnina. Teren Korčuli jest w większości pokryty górami, gdzie najwyższe wzniesienie sięga koło 500m n.p.m. Większa część wybrzeży na wyspie to urokliwe zatoczki, których plaże są czyste, szerokie i piaszczyste. W Korčuli żyje zaledwie 20 tysięcy ludzi, którzy zajmują się głównie hodowlą kóz, osłów, świń i owiec.
Wyspa w większości pokryta jest lasami sosnowymi, jednakże rosną tu też oliwki, migdałowce, cyprysy, palmy a na łagodnych wzgórzach dojrzewają winogrona, z których powstają przepyszne wina, znane na całym świecie.
Korčula jest idealną wyspą dla miłośników piaszczystych plaż i kąpieli w ciepłym morzu. Wyspa mało jest znana na świecie ale warto wiedzieć, że właśnie to tu urodził się podróżnik Marko Polo i wielu innych znanych marynarzy i artystów.
Największym miastem na wyspie jest miejscowość o tej samej nazwie - Korčula. Jest to typowo dalmatyńskie miasteczko z okrągłymi wieżami obronnymi. Korčula od XIV do XVII wieku znajdowała się pod panowaniem weneckim, dlatego wpływy ich kultury są tu tak bardzo widoczne. Aby dokładnie zwiedzić miasto należałoby poświęcić na to kilka dni i zobaczyć między innymi XV wieczną basztę, zabytkowe kościoły czy patrycjuszowskie pałace. W wolnych chwilach warto pospacerować się wąskimi uliczkami wewnątrz miasta, wzdłuż kuszących zapachami restauracji i kawiarenek. Ciekawostką jest to, że wszystkie uliczki w starym mieście zawsze kończą się schodami.
Od ponad 40 lat tradycją w Korčuli jest gra rycersko - ludowa Moreška. Podczas energicznych tańców dwa wojska: białe i czarne, walczą ze sobą o miłość Osmana (należącego do wojska białego) do księżniczki Buli. Występ jest naprawdę widowiskowy, a impreza co roku przyciąga wielu turystów.
Wyspa Korčula to świetne miejsce na spędzenie wakacji z całą rodziną. Jest tu cicho i spokojnie. Brak tu dużych miast i tłumu ludzi, a klimat i przepiękna przyroda sprzyjają odpoczynkowi.

Wakacje

W południowej części miasta jest port gdzie można wynająć łódź i w ciągu dnia wybrać się na...
Dodaj opinię o miejscowości: Vela Luka
Położenie
autem
z lotniska
komunikacja
drogi
Rozrywka
kluby
życie nocne
gastronomia
możliwość sport
dla dzieci
dla dorosłych
promenada
Pozostałe
służba zdrowia
sklepy galerie
bankomaty
zabytki
atrakcje
czystość
bezpieczeństwo
plaża
Ogólne wrażenie
Ogólne wrażenie
Inne
Czy polecił(a)byś tą miejscowość
Komu polecił(a)byś tą miejscowość *


Czy stan na miejscu odpowiada opisowi
Rodzaj wyjazdu
Wiek
Płeć
Termin wyjazdu
Zalety (pole niewymagane)
Wady (pole niewymagane)
Imię 1 *
Nazwisko 1 *
E-mail 1,2 *
Potwierdź e-mail 1,2 *
Miejsce zamieszkania *
. *
* - pole obowiązkowe
1. Imię zostanie podane przy Państwa opinii. Nazwisko i e-mail nie będą opublikowane.
2. W przypadku podania błędnego adresu e-mail, właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy e-mail z kodem rabatowym nie dotrze do adresata.
wyślij
© 2010 - 2020 Lasty.com.pl