Opatija
Chorwacja » Kvarner Opatija cieszy się opinią idealnego miejsca na wypoczynek i słoneczny urlop. Położona na półwyspie Istria miejscowość, została ogłoszona uzdrowiskiem klimatycznym, dzięki czemu stała się najmodniejszym turystycznym kurortem Chorwacji. Nic dziwnego! Opatija jest miejscem wyjątkowo ukochanym przez wczasowiczów - osłonięta od wiatrów północnych, cieszy się wyjątkowo delikatnym klimatem. W zimie jest tu stosunkowo ciepło, w lecie nie zmęczą nas upały - za to otrzymamy łagodną, słoneczną pogodę. Między innymi dlatego Opatija jest tak atrakcyjnym miejscem na wczasy dla turystów z całej Europy.
Wyjątkowo jednak Opatiję pokochali Polacy, a śladów ich pobytu odnajdziemy tutaj wiele. Sam Henryk Sienkiewicz odwiedził ją kilkakrotnie, a w 1906 roku świętował tu nawet otrzymanie Nagrody Nobla. Z polskich sław politycznych w Opatii gościli Ignacy Mościcki i Józef Piłsudski, któremu polecono pobyt w adriatyckim kurorcie ze względu na jego ”wzmacniającą” moc. Z tego samego powodu przybył tutaj chory na gruźlicę Stanisław Witkiewicz, który zamieszkał na stałe w Lovranie, w miasteczku położonym tuż obok Opatii.

Historia

Historia rozpoczyna się w XIV wieku. To wtedy w Opatii mieściło się zaciszne, benedyktyńskie opactwo (od niego pochodzi nazwa miejscowości), powstałe pod patronatem św. Jakuba. Zakonnicy na tle barwnej przyrody, gdzie zielone góry i bujna roślinność sąsiadują z pięknymi plażami, mogli w spokoju oddawać się modlitwie i medytacjom. W 1884 roku wybudowano w Opatii pierwszy, wypoczynkowy pałacyk z widokiem na lazur Adriatyku, którego sława szybko dotarła do Wiednia. Arystokracja monarchii Austro-Węgierskiej, odkrywając piękno i uzdrowicielską moc nadmorskiej miejscowości, szybko zaczęła tu budować przestronne wille, pałace letnie i dworki wiejskie. Dzięki sprzyjającemu klimatowi i niewątpliwemu urokowi, Opatija jako uzdrowisko i ośrodek wypoczynkowy zaczęła rozwijać się bardzo dynamicznie. Przed I Wojną Światową w Opatii było już 12 sanatoriów.

Zabytki, parki, kościoły

Chcąc poczuć historycznego ducha Opatii, nie sposób ominąć park św. Jakuba (Park sv. Jakova) - imponującego pomnika ogrodniczego. Znajduje się tu aż 159 gatunków roślin, których znaczna liczba pochodzi z dalekich części świata, m. in. z Chin i z Japonii, i nie jest typowa dla przyrody Chorwacji. W tym bujnym otoczeniu wznosi się kościół św. Jakuba, zbudowany na fundamentach historycznego klasztoru Benedyktynów - najważniejszy zabytek Opatii. W jego sąsiedztwie dostrzeżemy dzwonnicę, fontannę Słońca i Księżyca (Fontana Helios i Selena), oraz pozłacany pomnik Madonny. Planując zwiedzanie, nie można również zapomnieć o Parku...
Dodaj opinię o miejscowości: Opatija
Położenie
autem
z lotniska
komunikacja
drogi
Rozrywka
kluby
życie nocne
gastronomia
możliwość sport
dla dzieci
dla dorosłych
promenada
Pozostałe
służba zdrowia
sklepy galerie
bankomaty
zabytki
atrakcje
czystość
bezpieczeństwo
plaża
Ogólne wrażenie
Ogólne wrażenie
Inne
Czy polecił(a)byś tą miejscowość
Komu polecił(a)byś tą miejscowość *


Czy stan na miejscu odpowiada opisowi
Rodzaj wyjazdu
Wiek
Płeć
Termin wyjazdu
Zalety (pole niewymagane)
Wady (pole niewymagane)
Imię 1 *
Nazwisko 1 *
E-mail 1,2 *
Potwierdź e-mail 1,2 *
Miejsce zamieszkania *
. *
* - pole obowiązkowe
1. Imię zostanie podane przy Państwa opinii. Nazwisko i e-mail nie będą opublikowane.
2. W przypadku podania błędnego adresu e-mail, właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy e-mail z kodem rabatowym nie dotrze do adresata.
wyślij
© 2010 - 2022 Lasty.com.pl